Dropshipping, wynajem magazynu czy fullfilment?

Dropshipping, wynajem magazynu czy fullfilment? Myśląc o założeniu sklepu internetowego i prowadzeniu sprzedaży wysyłkowej należy rozważyć w jaki sposób najlepiej i najwygodniej byłoby rozwiązać podstawowy problem – wysyłki towaru. Jest to kluczowy aspekt działalności, który będzie miał ogromny wpływ na sukces sprzedaży i postrzeganie marki sklepu.

W dzisiejszych czasach uruchomienie sklepu, zaprojektowanie witryny i pozyskanie klientów stało się poniekąd jednym z prostszych aspektów prowadzenia działalności sprzedażowej. Istnieją dziesiątki systemów sklepowych, które umożliwiają stworzenie i uruchomienie w pełni funkcjonalnego sklepu internetowego. Do tego odrobina wiedzy o pozycjonowaniu lub przynajmniej obsłudze Google Adwords i już wkrótce można się spodziewać, że znajdzie się pierwszy klient. A jeśli nawet ktoś nie ma ochoty budować samodzielnie sklepu – jest wiele miejsc jak choćby Allegro, które umożliwiają skuteczną sprzedaż. W końcu jednak zamówienia zaczynają spływać i co wtedy? Jak je realizować?

Zorganizowanie własnego magazynu jest nadal najczęściej wybieraną opcją

Przecież wystarczy tylko trochę miejsca na składowanie towaru i trochę wolnego czasu żeby samodzielnie pakować i wysyłać towar. Jednak takie podejście sprawdza się zazwyczaj nieźle tylko w początkowej fazie działalności sklepu internetowego. W którymś momencie ilość zamówień rośnie tak szybko, że właściciel sklepu staje przed znacznie trudniejszym dylematem. Ilość i czasochłonność czynności magazynowych pochłania tyle czasu, że właściwie nie wiadomo czy jeszcze jest się właścicielem sklepu, sprzedawcą czy może już tylko magazynierem.

Wtedy zaczyna się poszukiwanie sposobów na to jak przekazać obowiązki i prace magazynowe komuś innemu. Można oczywiście stworzyć swój pełnoprawny magazyn, postawić budynek, zatrudnić pracowników itd. Niestety w pierwszych miesiącach istnienia sklepu zazwyczaj najpierw dochodzi się do punktu, w którym już nie jesteśmy sami w stanie wykonywać pracy magazynowej, ale jeszcze tworzenie od podstaw magazynu z prawdziwego zdarzenia jest niepotrzebne i co za tym idzie – nieopłacalne.

Na szczęście możliwości jest znacznie więcej. Poniżej opisane opcje pomogą przetrwać ten najtrudniejszy okres rozwoju działalności handlowej bez konieczności inwestowania nadmiernych środków finansowych.

1. Dropshipping

Dropshipping to usługa przeznaczona głównie dla osób zaopatrujących się w dużych hurtowniach. Wchodzi ona w skład oferty coraz większej ilości hurtowni. Na czym to polega? Wykorzystując dropshipping właściciel sklepu nie trzyma całości towaru „u siebie”. W wielu wypadkach nawet nie posiada towaru, który oferuje swoim klientom. Część lub całość towaru w momencie sprzedaży znajduje się wciąż u dostawcy (np. hurtowni). W momencie gdy klient zakupi towar w sklepie, sprzedawca zakupuje go w hurtowni skąd wysyłany jest on bezpośrednio do klienta. Jak każde z opisywanych rozwiązań dotyczących organizacji wysyłek towaru, dropshipping ma swoje wady i zalety:

ZALETY Dropshippingu:

 •  dropshipping ogranicza koszty i inwestycje związane z otwarciem działalności handlowej do minimum, gdyż nawet nie są wymagane środki na zakup towaru z góry. Kupujemy towar handlowy dopiero w momencie gdy mamy gwarancję, że się sprzeda (bo już mamy na niego zamówienie klienta)
 •  dropshipping usuwa konieczność wykonywania pracy magazynowej, ponieważ całą tą pracę wykonuje za nas nasz dostawca, czyli hurtownia.
 •  dropshipping skraca czas realizacji zamówienia, ponieważ towar z hurtowni jest wysyłany bezpośrednio do klienta, z pominięciem sprzedawcy/sklepu.

WADY Dropshippingu:

 •  dropshipping wymaga dużej dozy zaufania wobec hurtowni, która będzie realizować wysyłki. Sprzedawca traci bowiem prawie zupełnie kontrolę nad procesem realizacji zamówień. Nie ma prawie żadnego wpływu na to kiedy towar zostanie wysłany, w jaki sposób będzie zapakowany itd. itp.
 •  korzystając z dropshippingu, sprzedawca przekazuje też hurtowni istotny wpływ na swoją reputację i markę. Dzieje się tak dlatego, że sprzedawca oferuje swoim klientom do zakupu towar, którego tak naprawdę nie posiada. Wyłącznie na podstawie wiedzy, że ten towar powinien być dostępny w hurtowni. Nie ma on jednak żadnego wpływu na metodykę zatowarowywania hurtowni, utrzymywane tam stany magazynowe czy też na szybkość uzupełniania zapasów w przypadku braków towarowych. Oznacza to, że jeśli sprzeda towar, którego w danym momencie hurtownia nie posiada – wszystkie słuszne pretensje spadną na niego, bo przecież klienta nie musi obchodzić jak działa sklep internetowy. On wie tylko, że towar zamówił i jeszcze go nie otrzymał lub też otrzymał go z opóźnieniem.

2. Wynajem magazynu

Wynajem magazynu, czyli ściślej – wynajem powierzchni magazynowej to po prostu wynajęcie pomieszczeń w budynku magazynowym, w którym będziemy mogli przechowywać towar i wykonywać wszystkie operacje magazynowe. Niewiele się to różni od posiadania własnego magazynu. Podstawową różnicą jest oczywiście niższy koszt niż początkowa inwestycja w budowanie magazynu. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal musimy zatrudnić pracowników, przeszkolić ich oraz zarządzać ich pracą. Dodatkowo oczywiście w przeciwieństwie do dropshippingu – musimy sami organizować proces zaopatrzenia oraz wysyłki towaru. Oznacza to, że oprócz kosztów samego magazynu musimy go także wypełnić towarem, co oznacza konieczność zainwestowania w same zapasy oraz kontrolowania rotacji tych zapasów. Tym samym nie różni się to zbytnio od samodzielnego prowadzenia magazynu, wymaga biegłej znajomości nowych dziedzin – zaopatrzenia, organizacji pracy magazynu, znajomości narzędzi wspomagających pracę magazynu (systemy WMS, sprzęt magazynowy itp.) oraz bieżącego zarządzania pracą magazynu.

ZALETY wynajmu magazynu:

 •  znacznie lepsza kontrola nad stanem zapasów magazynowych oraz procesem realizacji zamówień niż w przypadku dropshippingu. Tutaj magazyn „jest nasz” i sami odpowiadamy za to jakie towary się w nim znajdą oraz w jaki sposób będą wysyłane, zatem mamy pełną kontrolę nad elementami wpływającymi na naszą opinię wśród kupujących.
 •  konieczność inwestowania w magazyn, zatrudnienie pracowników, sprzęt itd.
 •  konieczność utrzymywania zapasów oraz obsługiwanie procesów zaopatrzeniowych
 •  konieczność nadzorowania i zarządzania pracą magazynu
 •  konieczność negocjowania umów z firmami kurierskimi itp.

3. Usługi fullfilment

Trzecią opcją jest wykupienie usługi fullfilment. Fullfilment oznacza wynajęcie zarówno powierzchni magazynowej ale razem z pełną obsługą, czyli pracownikami magazynowymi, gotowymi rozwiązaniami usprawniającymi pracę magazynu a także nieraz z szerokim wachlarzem usług kurierskich. W ogólnym ujęciu, korzystając z fullfilmentu wynajmujemy nie tylko miejsce w magazynie ale cały, gotowy, działający magazyn, do którego musimy wstawić tylko towar. Jako właściciel sklepu – zarządzamy tylko procesem zaopatrzenia i zlecamy magazynowi realizację naszych zamówień, natomiast nie musimy wnikać w żadne szczegóły operacyjne samej pracy magazynowej (ilu ludzi zatrudnić, jak zorganizować pracę itp.).

ZALETY fulfillmentu:

 •  fullilment zapewnia pełną obsługa magazynową bez konieczności inwestowania w magazyn czy choćby zatrudnienie pracowników
 •  fullfilment daje nam kontrolę nad jakością pracy magazynowej (pakowanie i wysyłanie paczek), porównywalną z zarządzaniem własnym magazynem (tzn. można decydować o każdym aspekcie realizacji zamówień, terminach i sposobach wysyłki, czy choćby o tym jak pakować towar) bez konieczności posiadania wiedzy z zakresu zarządzania magazynem
  zazwyczaj magazyny świadczące usługi fullfilment są wyposażone we wszelkie narzędzia usprawniające szybkość i jakość pracy (systemy WMS, czytniki kodów, wyposażenie magazynowe itp.)
 •  zazwyczaj usługi fullfilment rozliczane są w miesięcznych okresach, na podstawie rzeczywistego wykorzystania powierzchni magazynowej jak i ilości zleconych prac (np. ilość zrealizowanych zamówień). Dzięki temu rozpoczęcie pracy nie wymaga żadnych nakładów finansowych a sam koszt usługi skaluje się na podstawie zwiększającej się sprzedaży w sklepie. Czyli każdy ponoszony koszt ma pokrycie we wzrastającej sprzedaży. Fullfilment zazwyczaj oznacza wyższą optymalizację organizacji magazynu niż w przypadku samodzielnego zarządzania. Ponieważ zakupujemy usługę – prawie na pewno będzie ona świadczona przez osoby z większym doświadczeniem niż początkujący sprzedawca. Dzięki temu można pominąć etap „uczenia się na błędach” i korzystać z wiedzy i doświadczenia firmy współpracującej.

WADY fullfilmentu:

 •  fullfilment nie uwalnia nas od konieczności zarządzania procesem zaopatrzenia oraz monitorowania rotacji zapasów
 •  podobnie jak w przypadku dropshippingu – fullfilment wymaga sporej dozy zaufania wobec firmy, której powierzamy wykonywanie za nas czynności mających bezpośredni wpływ na postrzeganą jakość obsługi wśród naszych klientów

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.