Czy system WMS jest niezbędny do sprawnej pracy magazynu?

Wyceń koszty logistyki

magazynowanie

Magazynowanie

Zapewnimy optymalne warunki do przechowywania Twojego towaru. Dysponujemy ponad 3 000 miejsc paletowych oraz 6 000 miejsc półkowych. Posiadamy komorę klimatyczną (regulacja temperatury i wilgotności) oraz pomieszczenie dla towarów objętych ścisłą kontrolą.

dowiedz się więcej ›
realizowanie zamówień

Realizowanie zamówień

Zamówienia z Twojego sklepu internetowego złożone do godziny 18:00 zostaną wysłane jeszcze tego samego dnia. Dzięki naszemu autorskiemu systemowi WMS, stosowaniu kodów kreskowych i podwójnej weryfikacji przez pracowników magazynu ryzyko pomyłek przy kompletacji jest sprowadzone do minimum.

dowiedz się więcej ›

W  poprzednim artykule zastanawialiśmy się, która operacja magazynowa będzie miała największy wpływ na to jak klienci ostatecznie ocenią pracę magazynu i sklepu. Doszliśmy do wniosku, że w zależności od trybu pracy magazynu, każda z operacji magazynowych może mieć kluczowe znaczenie. Zanim przejdziemy do omawiania każdej z nich, warto wspomnieć o znaczeniu systemów WMS (Warehouse Management System) we wspomaganiu każdej z nich. I dodatkowo – czy nie posiadając system WMS w ogóle jest możliwie zorganizowanie skutecznego magazynu dla sklepu internetowego.

Czym jest system WMS?

Systemy WMS (jest ich bardzo wiele) mają za zadanie utrzymanie porządku w magazynie oraz wspomaganie magazynierów we wszystkich wykonywanych czynnościach.  Systemy WMS wykorzystują najczęściej terminale magazynowe i czytniki kodów EAN (kodów kreskowych). Jednak dostępna ilość urządzeń magazynowych jest ogromna i stale rośnie.

Co dokładnie robią systemy WMS?

  • pamiętają gdzie w magazynie znajduje się każda sztuka towaru
  • automatycznie rozpoznają skanowane przez magazyniera miejsca i produkty, dzięki czemu prowadzą całą dokumentację magazynową (rejestrują każdy ruch magazynowanego towaru)
  • wskazują magazynierom drogę do odpowiednich lokacji (regałów, półek w magazynie)
  • weryfikują czy magazynier na pewno pobiera z lokacji odpowiedni towar
  • weryfikują czy zrealizowane zamówienia na pewno zawierają wszystkie produkty, które powinny się w nich znaleźć


W skrócie – uwalniają magazynierów od konieczności pamiętania i zapisywania wszystkiego co robią i co dzieje się w magazynie. Dzięki integracji z systemami sprzedażowymi, likwidują też konieczność realizacji zamówień na podstawie wydruków, karteczek, notatek itp. Proces realizacji zamówienia przez magazyniera staje się naturalną kontynuacją procesów sprzedażowych i może być skutecznie weryfikowany przez dział handlowy.

System WMS a wielkośc sprzedaży

Czy to oznacza, że w dzisiejszych czasach magazyn nie ma szansy pracować szybko i skutecznie nie opierając się na wsparciu systemu WMS? Niekoniecznie. Wszystko oczywiście zależy od skali sprzedaży, wielkości magazynu i doświadczeniu samych magazynierów.

W sklepach internetowych, które realizują stosunkowo niewielką ilość zamówień dziennie (np. poniżej 100) jak najbardziej można uzyskać wysoką wydajność magazynu bez inwestowania ogromnych pieniędzy w system WMS. Problemy zaczynają się przy większej ilości zamówień, dużego poziomu zapasów lub dużej rotacji pracowników magazynowych. W takie sytuacji korzyści z wdrożenia systemu WMS stają się bardziej wyraźne, bowiem systemy WMS, jak każdy system informatyczny zarządzania, są lepsze od ludzi tam gdzie trzeba pamiętać całą masę z pozoru drobnych szczegółów (np. gdzie znajduje się dowolny z kilkuset towarów) lub gdzie trzeba każdą czynność wykonywać dokładnie w ten sam sposób (np. sposób pakowania zamówień). Niezastąpione są także gdy trzeba natychmiast obliczyć jaką wybrać drogę, żeby jak najszybciej zebrać towar z np. pięciu różnych półek w magazynie.

To jest właśnie główne zadanie systemów WMS: wspomaganie magazynierów w sytuacjach gdzie wymagana jest niezawodna pamięć, systematyczność czy skomplikowane obliczenia. Musimy jednak zawsze pamiętać, że absolutnie żaden, nawet najlepszy i najdroższy system WMS sam nie zorganizuje skutecznego magazynu dla sklepu internetowego. Do tego zawsze niezbędny jest zgrany zespół magazynierów oraz rozsądne ustalenie procedur wykonywania każdej operacji magazynowej. A to może zrobić tylko człowiek.

Zostaw kontakt do siebie, a nasz doradca oddzwoni z ofertą