Jak zapobiec opóźnieniom dostaw w branży ecommerce

Jak zapobiec opóźnieniom dostaw w branży ecommerce

Jak zapobiec opóźnieniom dostaw to bardzo ważne pytanie. Wraz z pojawieniem się możliwości handlu elektronicznego, łatwość prowadzenia działalności gospodarczej bardzo wzrosła. Przedsiębiorcy nie muszą już posiadać lub wynajmować fizycznego lokalu do prowadzenia sklepu lub hurtowni. Jako miejsce sprzedaży służy teraz witryna internetowa. Dodatkowo, klienci i konsumenci nie muszą już odwiedzać sklepów stacjonarnych w celu zakupienia ulubionych produktów. Mogą to zrobić bez wychodzenia z domu, a nawet bez wstawania sprzed telewizora.

Jednak mimo wszystko rozpoczęcie działalności w sektorze ecommerce stawia przed nami również pewne wyzwania. Najważniejszym z nich jest fakt, że właściciele firm muszą być gotowi już od pierwszego dnia działalności do szybkiego dostarczania swoich usług i produktów klientom. W przypadku dostawy w handlu elektronicznym bardzo istotny jest czas. Czy każdy jest w stanie zapewnić szybką i bezproblemową wysyłkę swoim klientom? Zapobieganie opóźnieniom w dostawie może mieć duże znaczenie na finalne zadowolenie klientów co w dłuższej perspektywie ma ogromny wpływ na dalszy rozwój firmy.

Co powoduje opóźnienia w dostawie?

Aby zrozumieć, w jaki sposób uniknąć opóźnień w dostawach, trzeba najpierw ustalić, co powoduje te opóźnienia. Szereg firm ma trudności w szybkim dostarczaniu swoich produktów do klientów. Zdarza się, że przyczyną opóźnionej dostawy jest częściowa pomyłka samego klienta. Jednak w większości przypadków pełną winę za wynikłe opóźnienia przyjąć musi na siebie sprzedawca sklepu internetowego. Poniżej wymieniamy najczęstsze przyczyny opóźnień w dostawach:

  • Błędy w dokumentacji – należą do nich błędy w adresach, nieprawidłowo wypełnione formularze zamówienia i niekompletne informacje w nich zawarte. Czasami sam sprzedawca zwłaszcza przy natłoku dużej ilości zamówień jest odpowiedzialny za nieodpowiednie przydzielenie dokumentacji do zamówień. Gdy firma kurierska posiada nieprawidłowe informacje na temat wysyłki, szansa że paczka wogóle nie dotrze do adresata jest bardzo duża.
  • Awarie systemu – firmy z sektora ecommerce często działają 24 godziny na dobę. Jednakże, jeśli Twój sklep opiera się na niepewnej firmie hostingowej to szansa, że na Twojej stronie mogą pojawić się problemy techniczne wzrasta. Wtedy system nie będzie wstanie odpowiedzieć na próbę złożenia zamówienia co może doprowadzić do finalnego opóźnienia w dostawie.
  • Problemy logistyczne – mogą się one stać koszmarem w szczególności dla małych przedsiębiorstw. W zasadzie to problemy związane z logistyką w większości przypadków leżą u podstaw opóźnień w dostawach. Niezdolność do obsługi zwiększonego popytu na produkty oraz wysoka ilość zleceń mogą się okazać prawdziwą piętą Achillesową. W takiej sytuacji nieraz jedynym wyjściem jest zlecenie usług logistycznych zewnętrznym firmom.
  • Zła pogoda – Matka Natura może utrudniać szybką dostawę produktów do klientów. Anomalia pogodowe takie jak obfite opady deszczu, śniegu czy gradu oraz gęsta mgła mogą odgrywać kluczową rolę w powstawaniu opóźnień w dostawach. tego typu zdarzenia są nie do przewidzenia oraz często nie mamy na nie wpływu, ale mimo to nie mogą być wymówką dla opóźnienia w dostawie

Wpływ opóźnień w dostawach na Twoją działalność

Przyczyny opóźnień w dostawach są bardzo liczne i nie ograniczają się tylko do wyżej wymienionych powodów. Opóźnienia w dostawach mogą znacznie negatywnie wpływać na działalność ecommerce. Firmy, które nie podejmują wyzwania złagodzenia problemów z realizacją dostaw często doświadczają znacznego spadku w sprzedaży. Istnieją klienci, którzy są wyrozumiali i cierpliwi. Jednak wystąpienie problemu z dostawą więcej niż jeden raz do tego samego klienta może spowodować wyraźny spadek jego zaufania do naszej firmy. Tego typu przypadki bardzo negatywnie wpływają na reputację firmy. Dlatego tak ważne jest aby poradzić sobie z opóźnieniami w dostawie jak najszybciej.

Czas dostawy jest bezpośrednio powiązany z utrzymaniem klienta. Klienci, którzy doświadczyli opóźnienia w dostawie podczas swojego pierwszego zamówienia są automatycznie zniechęceniu do zrobienia kolejnych zakupów w tej samej firmie. Spóźniona dostawa wpływa również na stałych klientów. Mogą oni być mniej skłonni do podjęcia szybkiej decyzji o następnym zamówieniu. Można sobie wyobrazić jak wielki to może mieć wpływa na zyski jak również na reputację. To wyjaśnia również dlaczego niektóre firmy z sektora ecommerce są bardzo skuteczne podczas gdy inne pozostają za nimi w tyle pod względem rozwoju. Jeśli nie jesteś wstanie zapewnić swoim klientom wręcz błyskawicznych dostaw to oznacza, że najlepiej skorzystać z usługi fulfillmentu.

Unikanie opóźnień w dostawach

Można stosować różne strategie aby uniknąć opóźnień w dostawach. Oto niektóre z nich:

Czas dostawy

Deklaracja co do czasu dostawy to bardzo istotny aspekt zarówno dla sprzedawców jak i klientów. Czas dostawy powinien być realistyczny, tak aby nie tworzyć zbyt dużej presji co do wykonania zlecenia. Z drugiej strony czas realizacji zamówienia nie może zniechęcić klientów. Klienci składający zamówienia mają nadzieję na otrzymanie swoich produktów w odpowiednim czasie.

Aktualizacja Zapasów

To oczywiste, że różne produkty są mniej lub bardziej popularne. W związku z tym ważne jest aby regularnie aktualizować stany magazynowe, tak aby na bieżąco zastąpić produkty już dostarczone. Nie można dopuścić aby klient zamówił produkt, który nie jest dostępny.

Przygotowanie Magazynu

W miarę rozwoju firmy obsługujemy coraz więcej zleceń. Należy przygotować swój magazyn w taki sposób aby można było w łatwy sposób skolekcjonować całe zamówienie. Towary bardziej popularne powinny leżeć w łatwo dostępnych miejscach tak, aby większość zleceń mogła zostać przygotowana w krótkim czasie.

Wprowadzenie Oprogramowania Logistycznego

Automatyzacja procesu realizacji zamówienia może znacząco wpłynąć na czas dostawy. Chociaż zazwyczaj wiąże się to z dodatkowymi wydatkami i nie wszystkie firmy są wstanie sobie na to pozwolić może być to kluczowym aspektem przy skróceniu czasu dostawy. Oprogramowanie do zarządzania magazynem określa dokładna kolejność i czas wydawania towarów z magazynu oraz pomaga w odnalezieniu poszczególnych produktów na hali.

Przygotuj się na Święta

Przedsiębiorcy często są świadkami zwiększonej ilości zamówień podczas okresów świątecznych czy wakacyjnych. Niestety, większość korporacji kurierskich nie pracuje w Święta. Dlatego należy szukać rozwiązań alternatywnych, a w szczególności zadbać o to aby wszystkie zamówienia zostały wysłane tak by dotarły przed rozpoczęciem okresu świątecznego.

Zewnętrzna logistyka – Fulfillment

Skorzystanie z usług zewnętrznej firmy logistycznej świadczącej usługę fulfillmentu wydaje się najbardziej realnym sposobem na uniknięcie opóźnień w dostawach. Usługa fulfillmentu obejmuje magazynowanie, pakowanie i wysyłanie towarów do Twoich klientów. Wynajęcie zewnętrznej firmy do obsługi logistycznej ma wiele korzyści. Obniża koszty operacyjne, umożliwia właścicielowi pełne skupienie na swoim biznesie, poprawia skalowalność ale przedewszystkim eliminuje opóźnienia w dostawach. Korzystając z usługi fulfillmentu i całej infrastruktury firmy, która oferuje takie rozwiązanie nie musisz ponosić gigantycznych kosztów wyposażenia własnego magazynu oraz implementacji nowoczesnych systemów. Wszystko to oferuje Ci zewnętrzny dostawca.

Wniosek

Reasumując najlepszym sposobem na uniknięcie opóźnień w dostawach jest skorzystanie z usługi fulfillmentu jaką oferuje właśnie Logistiko. Logistiko oferuje pełną obsługę logistyczną. Zajmujemy się magazynowaniem, pakowaniem oraz wysyłką Twoich towarów, natomiast Ty będziesz mógł skupić się na bieżących działaniach Twojej firmy oraz na jej rozwoju. Dzięki współpracy z Logistiko, nie będziesz musiał martwić się o terminy dostaw. Możesz mieć pewność że wszystkie zamówienia zostaną zrealizowane poprawnie i szybko. Ty zajmij się sprzedażą, a my zajmiemy się pakowaniem!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.