Koszty magazynowania w ehandlu

Koszty magazynowania w e-handlu – o czym musisz pamiętać

Zwiększenie liczby zamówień, poszerzenie asortymentu, nowe kanały sprzedaży. Biznes rośnie, rozwija się. To wszystko generuje zyski i z pewnością jest powodem do radości. Wraz ze zwiększeniem sprzedaży trzeba też zadbać o dostępność produktów, utrzymać standard szybkości obsługi zamówienia i wysyłki. Wszystko to wpływa na koszty magazynowania.

Zasady logistyki w e-sklepie

Kiedy Twój biznes jest na tyle duży, że nie chcesz lub nie masz już czasu zajmować się nim sam i stoisz przed decyzją czy zatrudnić ludzi, czy outsourcingować działania poznaj zasady, które musisz spełnić by klient był zadowolony a Twój sklep wciąż przynosił zyski.

Klienci podczas podejmowania decyzji zakupowej oprócz ceny zwracają uwagę na szybkość realizacji zamówienia, dostępność produktów i ich szeroki wybór, terminowość i niskie koszty dostawy. Zapewne zależy nam by klient do nas powrócił, więc takie działania powinny być dla nas standardem. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę? Wszystko to związane jest z logistyką. Wszystkie jej cechy zapisane są w siedmiu zasadach (tzw. 7W)

 • Właściwy produkt
 • Właściwa ilość
 • Właściwy stan
 • Właściwy czas
 • Właściwe miejsce
 • Właściwa cena
 • Właściwy klient

Optymalizacja procesów logistycznych

Właściwa obsługa klient zaczyna się w momencie gdy zamówienie trafia do naszego panelu. Aby nie był to klient jednorazowy, musimy zadbać, by był zadowolony z obsługi na każdym etapie realizacji zamówienia.
Te wszystkie procesy są mocno angażujące. Przy wzroście liczby zamówień musimy również zadbać o zwiększenie mocy przerobowych. W momencie gdy sklep mocno się rozwija i zaczyna brakować czasu na tworzenie nowych ścieżek rozwoju i optymalizację działań, a standardowe zadania, jakie ma sklep internetowy mocno angażują czas. należy pomyśleć o usprawnieniu procesów logistycznych.
Co składa się na całość procesów logistycznych w e-sklepie? Zbieranie zamówień z kanałów sprzedaży oraz ich kompletowanie i przygotowanie do wysyłki, tworzenie dokumentów przewozowych, zamawianie kurierów, ewentualna komunikacja z klientem,wysyłka paczki, analityka do oceny rentowności działań, obsługa zwrotów i reklamacji.

Koszty magazynowania o których musisz pamiętać

Wszyscy przedsiębiorcy dążą do zwiększenia zysków i optymalizacji kosztów. Dotyczy to każdego działu w firmie, jednak najbardziej widoczne jest to w logistyce. Jakie są główne koszty generowane przez magazyn? Wszystko tak naprawdę zależy od branży i specyfiki działania firmy, jednak w e-commerce znaczna część wydatków jest podobna. Planując sprzedaż musisz pamiętać o takich nakładach finansowych jak:

 •  wynajem magazynu lub jego budowa oraz późniejsze koszty jego utrzymania – przeglądy techniczne, zakup wyposażenia statycznego (regały, palety owijarki), utrzymanie dróg dojazdowych i parkingu, zakup wyposażenia ruchomego (wózki widłowe, środki transportu) i inne jak kolektory, systemy informatyczne
 •  koszty serwisowania. Aby zadbać o bezpieczeństwo należy regularnie poddawać wszystkie sprzęty przeglądowi. Głównie dotyczy to kontroli i naprawy regałów, sprawności urządzeń, oświetlenia itd.
 •  media. Rachunki nie omijają również magazynów. Prąd, gaz, ogrzewanie – te koszty magazynowania mogą być wysokie, szczególnie jeśli nie mamy magazynu dostosowanego do standardowych warunków przechowywania lub towary w nim przechowywane powinny znajdować się w ściśle określonych warunkach.
 •  wynajem sprzętu, utylizacja starego ekwipunku czy materiałów eksploatacyjnych. Niektóre produkty nie mogą być wyrzucone do standardowych pojemników na śmieci.
 •  inne. Tutaj głównie chodzi o koszty związane z towarem i jego magazynowaniem – utrzymanie płynności zasobów, koszt magazynowania produktów, wydatki związane z brakiem rotacji produktów i niewystarczającej ilości miejsca na nowe.

Szczególnie wśród nowych przedsiębiorstw w planie biznesowym nie uwzględnia się wszystkich kosztów. A niektóre trywialne wydawać by się mogły kwestie mogą być w późniejszym czasie sporym obciążeniem w budżecie firmy. Warto więc już na wczesnym etapie pomyśleć o optymalizacji i obniżeniu kosztów logistyki. Sprawdź nasz cennik i zobacz jak możesz obniżyć koszty magazynowania dla swojego biznesu e-commerce.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.